Rynek 22 pttkolubin@interia.pl 668 837 857

Karkonoski czakram – Grabowiec, Pogańska Dolina, Patelnia i Dobre Źródło ,Karkonosze 17/18 października 2020r.

17 października 2020 (sobota)

Sosnówka -Babia Ścieżka- Kaplica Św. Anny -Patelnia (Karkonoski czakram) -Rozdroże  pod Grabowcem-Przełaczka -Karpacz – 10 km , 12 pkt GOT,  5 H

 

18 października 2020

Karpacz – Śląska Droga -Równina pod Ścieżką- Spalona Straznica- Słonecznik- Pielgrzymy-Karpacz  ok 16 km, ok 6,5 h, 22 pkt  GOT

Uwaga jęzeli będą warunki pogodowe oraz bez niebezpieczeństwa na szlaku (proszę pamiętać,że to październik !)  to  przejście przez Kocioł Łomniczki.

…” Karkonoski czakram – Patelnia

Patelnia jest jednym z najbardziej malowniczych skalnych tworów, jakie znajdują się w Karkonoszach. Jej strome ściany, poorane przez tysiąclecia wichrami i deszczem wznoszą się ku górze pionowo. Na szczycie znajduje się prawie płaska powierzchnia, gdzie można odpocząć i podziwiać panoramę zachodniego pasma Karkonoszy oraz Kotlinę Jeleniogórską.

O tym, że Patelnia jest miejscem mocy wiedziano już od dawna i nikt nie próbuje temu zaprzeczać. Aby łatwiej było się tam dostać wykuto nawet kilka stopni, dzięki którym można wspiąć się na szczyt skały. Miejsce, gdzie występuje najbardziej intensywne, energetyczne oddziaływanie Ziemi, zaznaczono wbitym w skałę metalowym prętem zakończonym główką

Patelnia znajduje się na zachodnim stoku Grabowca – góry czarownic i wiedźm, a prowadząca tutaj droga zwana jest Ścieżką czarownic. Wędrówka tym szlakiem rzeczywiście może nasuwać takie skojarzenia, nie należy on bowiem do najłatwiejszych i najbardziej dostępnych w Karkonoszach.

Nieopodal Patelni, kilkadziesiąt metrów niżej, znajduje się święte źródło położone obok kaplicy św. Anny. Źródło zostało nazwane tak przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka II, który tępił w stuleciu XII wszelkie przejawy pogańskich kultów w  tej okolicy. Pierwotnie źródło było oczywiście magicznym zdrojem czarownic, które odbywały swoje sabaty na szczycie Grabowca, nosząc nań świętą i dającą siłę wodę.

Niesamowite wrażenie jakie robi otoczona gęstym lasem Patelnia i towarzyszące jej grupy skał nie pozostawia wątpliwości co do kultowego i magicznego charakteru tego miejsca. Turyści, którzy tu przychodzą, są najczęściej wtajemniczeni w niesamowitą aurę tej góry i tworów skalnych na niej się znajdujących. Odwiedzają to miejsce właśnie dla jego niesamowitości i siły, jaką daje wyczerpanym wędrowcom….”

 

Wyjazd

7.00 Lubin -Jamniki

Nocleg Karpacz Żólty Dworek

Koszt

150,00

Zawiera

-transport,

-nocleg (standard turystyczny )

1 x śniadanie

1x obiadokolacja

NW Sidnal Iduna 10000,00 PLN

-opieka działacza

Bilety wstępu we własnym zakresie.

 

zdjęcie zaczerpnięto :https://bialczynski.pl/