Rynek 22 pttkolubin@interia.pl 668 837 857

Wyjazd o godz. 7.00 z Lubina  naprzeciwko  ” Jamników”    w stronę Legnicy.
 
Planowana trasa:
 
Start z miejscowości Babi (parking pod Stachelbergiem) – Twierdza Stachelberg (ze zwiedzaniem podziemi)  – wejście na wieżę widokową – górskim szlakiem turystycznym przez Rychory w Karkonoszach Wschodnich (m.in. wejście na Dvorsky Las (1036 m n.p.m .), schronisko Rychorska Bouda ( przerwa kawa, herbata  itp), Mraveneční (1005 m n.p.m.) – przejście graniczne Niedamirów-Horni Albeřice – zejście z grzebietu do miejscowości Horni Albeřice.
 
ok .14 km  19 pkt GOT
 
Koszt:
65,00 Członkowie PTTK
75,00 Pozostali
 
Cena obejmuje:
  • przejazd  autokarem turystycznym
  • ubezpieczenie NNW i KL
  • usługę przewodnika – pilota.

Każda osoba musi posiadać przy sobie dowód osobisty  lub paszport.

Uwaga! 
Cena nie obejmuje biletów wstępu do obiektów objętych programem zwiedzania:

Bilety wstepu: Stachelberg -dorośli 120 kc, dzieci 6 – 15 lat 60 kc, 

 
Proszę zaopatrzyć się w korony w Polsce. W niektórych miejscach nie można płacić kartą !!!
=========================================
 „… Rychory to pasmo przylegające do Lasockiego Grzbietu, które opada do Niecki Śródsudeckiej, są włączone do czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego, a także, ze względu na imponującą roślinność, niektóre obszary w okolicy schroniska Rýchorska bouda zostały zakwalifikowane do najwyższej klasy I i II oraz objęte ścisłą ochroną. Podczas tej wycieczki zobaczymy niezwykły las, zwany Dworskim (cz. Dvorský les) lub Rychorską Puszczą (cz. Rýchorský prales), gdzie stare buki powykrzywiały się od wiatru tworząc niespotykane kształty….”
 
======================================
Wzniesiona w 2014 roku wieża widokowa Elżbieta znajduje się na wysokości 632 metrów nad poziomem morza, na terenie grupy warownej Stachelberg.

Wieża widokowa liczy 24,5 metrów, a jej galerie widokowe znajdują się na wysokości 9,4 i 20,8 metrów nad poziomem terenu. Z wieży widoczna jest Brama Lubawska – majestatyczne obniżenie śródgórskie łączące Śląsk z centralną częścią Czech, a także Góry Krucze, Jastrzębie i Orlickie, Przedgórze Karkonoszy oraz szczyty Bor, Szczeliniec i inne. Z wieży widokowej dokładnie widoczna jest linia trutnovskich umocnień granicznych oraz rozległy kompleks grupy warownej Stachelberg. Wieża widokowa nosi imię czeskiej i polskiej królowej, małżonki Wacława II. Elżbieta była pierwszą królową czeską, która otrzymała miasta jako wiano, wśród nich również niedaleki Trutnov.

==============================================

Stachelberg to grupa warowna w Czechach, zbudowana przed II Wojną Światową. Decyzja o budowie umocnień została podjęta już w 1934 roku, rok później przeprowadzono pierwsze badania w terenie. Trzy lata zajęły badania oraz faza projektowa twierdzy Stachelberg, jej wykonanie zlecono w sierpniu 1937 r. z terminem realizacji 24 miesiące. W 1938 roku prace budowlane zostały przerwany, a kompleks Stachelberg, który liczy 12 obiektów powierzchniowych, nigdy nie doczekał się dokończenia. W podziemiach stachelberskiej twierdzy rozciąga się rozległy kompleks korytarzy i pomieszczeń. Łącznie wybudowane miały być 34 sale przeznaczone na magazyny, biura, pomieszczenia noclegowe i pomieszczenia na wyposażenie techniczne. Wszystkie przestrzenie podziemne zostały wydrążone, niektóre jednak tylko częściowo. Tylko 15% jest wybetonowanych. Dziś twierdzę Stachelberg i część podziemi można zwiedzać.