Rynek 22 pttkolubin@interia.pl 668 837 857

04-07 lipca 2024-Tysiące formacji skalnych w Saksońskiej Szwajcarii i Czeskiej

WYZWANIE W REALU.

Wędrówka dla WYTRWAŁYCH PIECHURÓW.

Szwajcaria Saksońska (Sächsischen Schweiz) .Kilka km spektakularnej trasy widokowej. Niezwykłe połączenie doznań przypisanych skalnym miastom, malowniczym wąwozom, górskim szczytom, przełęczom, tolkienowskim krajobrazom skał i meandrów Łaby i obcowaniu z potęgą największych fortalicji.

Zaledwie 100 parę kilometrów od przejścia granicznego w Jędrzychowicach znajduje się zupełnie inny świat. Nie potrzeba jechać do Francji, aby zaznać alzackich widoków. W ten klimat przeniesie nas Szwajcaria Saksońska. To część gór połabskich rozpościerająca się na południowy wschód od Drezna ( od miasta Pirna), aż po czeski Dečin. Jest to zgrupowanie pojedynczych skał (piaskowców) znajdujących się wzdłuż doliny rzeki Łaby. Szczólnie urokliwe są okolice kurortu Rathen. Malownicze uliczki, trasa pieszo-rowerowa nad brzegiem rzeki oraz liczne ścieżki między skalnymi przełomami, to wszystko oferuje nam ten piękny region. Urokliwą ścieżką malarzy ( maler weg ) można wspiąć się z miasteczka Rathen do największej atrakcji turystycznej- mostu Bastei. Bastei wznosi się 400m nad ziemią, wybudowany jest z rodzimej skały i łączy szczyty górskie z dawną twierdzą. Z niego rozpościera się piękny widok na dolinę rzeki i pobliskie szczyty. Na drugi brzeg rzeki można przedostać się promem osobowym,a stamtąd pociągiem np. do Drezna. Innymi atrakcjami Szwajcarii saksońskiej są: twierdza w Konigstein i tramwaj z Bad Schandau (Kirnitzschtalbahn) do najbliższych wejść na szlaki górskie. Jest to dobry pomysł na jednodniowy wypad, ale warto pochodzić tu kilka dni, aby w pełni poczuć klimat i zobaczyć poranne mgły snujące się między skałami.

Ramowy plan:

1 dzień – Szwajcaria Saksońska – twierdza Konigstein

Lilienstein -to jedna z najbardziej charakterystycznych gór Szwajcarii Saksońskiej. Lilienstein to jedyna prawobrzeżna góra stołowa w Szwajcarii Saksońskiej, a także symbol Parku Narodowego Szwajcarii Saksońskiej. Znajduje się w Lilienstein 15 km na wschód od Pirny i 5 kilometrów na zachód od Bad Schandau

2 dzień – Schmilka -Schrammsteine/ to bardzo wysoki i rozległy kompleks skany/- Ostrau /6 h wędrówki/

3 dzień

Rathewalde – Bastei -Kurort Rathen /6 h wędrówki/

4 dzień Hrensko-Brama Pravcicka -Sokole gniazdo-Saunstejn / ok 7h/

Koszt ok. 1000,00 PLN

Przyjmujemy zapisy chętnych na wyjazd.

Nocleg – ośrodek Jan w Jędrzychowicach / standard turystyczny

Zdjęcie zaczerpnięte z internetu Magda K.